ŞU ANDA OKUDUĞUNUZ İÇERİK

Fotoğrafçılıkta Sihirli Saatler

Fotoğrafçılıkta Sihirli Saatler

Işık yoksa fotoğraf da yoktur. Nasıl ki nesnelerden yansıyan ışığın gözümüzün ağ tabakası üzerinde görüntüyü oluşturması sonucu görme işlemi gerçekleşiyorsa, fotoğraf makinelerimiz için de benzer bir durum söz konusudur. Dolayısıyla ışığın peşinden koşmamız kaçınılmazdır.

Bu yazıda doğal ışığın en cezbedici halinden yani sihirli saatlerden bahsetmek istiyorum. Doğal ışıkta çekim yapacağımız vakit, hangi mevsimde, hangi ayda, hatta hangi saatte olduğumuz, görüntünün kalitesi ya da farklılığı açısından çok mühimdir. Güneşin tepede olduğu öğle saatlerinde, yüksek kontrast oluşumu, sert gölgeler (bilinçli seçimimiz değilse) pek arzulanan bir durum değildir.

Fotoğrafçılıkta Altın Saat Nedir?

Sabah gün doğumunun ardından ve akşam gün batımından önceki yaklaşık yarımşar saate verilen isimdir. Gün ışığının en yatay konumda olması nedeniyle görüntü daha yumuşaktır ve izleyende hoş duygular uyandırır.

Anlaşılacağı üzere fotoğrafçılığa gönül vermiş ve altın saatlerde çekim yapmak isteyen kişi, sabah uykusundan fedakârlık edecektir. Sadece sabah uykusu mu? Günün diğer önemli saati olan akşam yemeğinde de arkadaşlarına eşlik edememeyi göze alacaktır.

Altın saatlerde çekim yapmasam bile çok şahane görüntüler elde ederim diyebilirsiniz. Facebook, Instagram gibi sosyal paylaşım ağlarında yüzlerce beğeni de alabilirsiniz; ancak National Geographic dergisi editörlerinin farklı saatlerde elde edilmiş fotoğrafları değerlendirmeye dahi almadıklarını biliyoruz.

Peki Ya Mavi Saatler Nedir?

Gün doğumundan hemen önceki ve gün batımından hemen sonraki zaman dilimidir. Tahmin edilebileceği gibi fotoğrafa hoş bir mavilik katacaktır.

Tamam, ikna oldum, peki çekim yapacağım yerdeki sihirli saatleri nasıl bilebilirim? İnternet bağlantınız varsa çok kolay. Twilight Calculator uygulamasını kullanarak istediğiniz bilgiye ulaşabilir ve çekim için tam zamanında uygun yere konumlanabilirsiniz. http://jekophoto.eu/tools/twilight-calculator-blue-hour-golden-hour/


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
Bizi Tanıyın