ŞU ANDA OKUDUĞUNUZ İÇERİK

Kaybetmişlere İthafen

Kaybetmişlere İthafen

Franz Kafka, rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış kız ağlıyormuş. Oyuncak bebeğini kaybetmiş ve buna oldukça üzülmüş. Kafka bebeği onun yerine aramayı önermiş ve ertesi gün aynı noktada buluşmak üzere sözleşmişler. Kafka, bebeği bulamaması üzerine küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazmış ve buluştuklarında kendisine okumuş:

-Lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.

Bu birçok mektubun ilkiymiş. Kafka, küçük kızla her buluştuğunda; sevgili oyuncak bebeğinin hayali maceralarını ona okurmuş, küçük kız da bu şekilde avunurmuş.

Derken gün gelmiş, görüşmeler bitmiş. Kafka, son görüşmede küçük kıza oyuncak bir bebek getirmiş. Küçük kız, aslından çok farklı olan oyuncak bebeğe şaşkınlıkla bakmış. Bebeğe iliştirilmiş bir not, küçük kızın şaşkınlığını gidermiş:

– Yolculuğum beni çok değiştirdi.

Yıllar sonra, yetişkin olan küçük kızımız, gözü gibi baktığı bebeğinin gözüne sıkıştırılmış bir mektup bulur. Kısaca şöyle yazmaktadır; “Sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, ama sonunda sevgi başka bir surette dönecek.”

Yaşam yolculuğu, fark etse de etmese de insanların çoğunu değiştirir. Sevgi ise yüzyıllar boyu hükmünü sürdüren tek gerçektir.

Birçoğumuz, kazandıklarımızla yahut kaybettiklerimizle bu yolculuğa devam ederiz. Sanırız ki; dünyevi ya da uhrevi kazançlarımızı hiç kaybetmeyeceğiz. Oysa Kafka ve kız çocuğunun hikayesinde olduğu gibi hepimizin oyuncak bebeklerimizi kaybetmişliğimiz vardır. Elbet, oyuncak bebek bir simgedir. Burada kim neyi onun yerine koymak isterse – hangi kişiyi hangi duyguyu hangi makamı- odur gerçekte kaybettiği…

Nasıl ki neşe ve mutluluk insan oğlunun kabulü ise, gam ve keder de bir o kadar kabulü olduğu müddetçe; bu yolculuğun hakikat perdesi aralanmaya başlar. Oysaki günümüzde insanoğlunun aralamak istediği perde hakikat değil ölümsüzlüktür. Herkes yıllar geçtikçe yaşlanmayı engelleme ve daha güzel olmanın peşindedir. Peki, ya kişinin ruhunu güzelleştirme isteği kaç kişinin derdi tasasıdır?

Hani, birisi çıksa dese ki, ölümsüzlüğün aşısı bulundu; yeryüzündeki cümle alem bunun peşine düşer. Biri çıksa dese ki; (yüzyıllar boyu Allah dostlarının, gönül sultanlarının, evliyaların birçok eseri mevcut olmasına rağmen)‘ ‘hakikat yolu budur, gel ey dost katıl bu gönül meclisine, gel de ruhuna bir nefes aldır.’’

Bizim yerkürede çıt çıkmaz. Oysaki gerçek sevginin gerçek ölümsüzlüğün has kaynağı orada apaçık durmaktadır.

Ölümsüzlük dediğin nedir ki? Neden ölmek istemez insanoğlu? Neden değişimden dönüşümden bu kadar korkar bu nefis? Oysa bilmez miyiz ki hepimiz ölümlüyüz ve her nefis ölümü tadacaktır. Nedir bu ölümsüzlük halleri ve yaşamı hiç ölmeyecekmiş gibi yaşama gafleti? Şimdi diyeceksiniz ki ne güzel bir hikaye ile başladın nerelere geldin. Aslında yaşam yolculuğu da yukarıdaki hikaye gibi ve bendenizin yazdıkları da birbiri ile bağlantılıdır.

Yıllar içinde oyuncak bebeklerimizi kaybederiz ve ne yazık ki hikayede ki kız çocuğu kadar şanslı olmayabiliriz yani hepimizin karşısına bir Kafka çıkmaz. Oysa bu yaşam yolunun, yüzyıllık büyük yolcularına bir baksak onlardan bir parça dahi feyz alabilsek, hem değişimin hem sevginin; hakikat için yolda ki en kıymeti yol arkadaşlarımız olduğunu görebileceğiz. Birçok ulu zatın bu yol ve yolculuğa dair güzel sözlerini sosyal medya hesaplarından paylaşmak ile hakikat perdesi aralanmıyor ,ruh nefes almıyor güzel kardeşim.

Zaman; emek vermek, sabır göstermek, beşer değil Adem olabilmek, kıymeti ile yola revan olmak zamanıdır.

Velhasıl kelam, hey yolcu, yol deyip geçme, senin yolun güzelleştikçe; yeryüzündekilerin de yolu güzelleşir.


  1. Murat Tali

    5 Mayıs

    Kaybedince değerlenen sevgiler ile büyüyor insanlık. Bütün ayrılık hikayelerinden pay biçer kendisine. Bütün acılardan sus payları arttırır yüreğine. Sevilmişliğine yanar, sevdiğine susar. Oysa yangın kaybedilen kaybedilmeden çok önce daha ilk anda başlar. Bu yüzden sevmenin karnı aç, ayrılığın gözü yaşlı, sevginin yarını u/MUTLUdur…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
Bizi Tanıyın