ŞU ANDA OKUDUĞUNUZ İÇERİK

60.Yılında Hilmi Yavuz Sempozyumu

60.Yılında Hilmi Yavuz Sempozyumu

[dropcap]7[/dropcap]6 yıllık bir ömür. Bir şair ve yazar olarak sadece edebiyatımızın değil, entelektüel kimliğiyle de Türk düşünce hayatının ustası, müstesna bir kalem… Gelenek ile modern’i âdetâ sırmalı bir çiğdemde birleştirerek gelecek kuşaklara sunan bir usta… Necatigil’in dizesiyle ‘Asfalt ovalarda yürüyen abdal’… Dolu dolu yetmiş altı yılı geride bırakan Hilmi Yavuz Cahit Külebi’nin deyişiyle ölümsüzlüğü de sırtlamış gidiyor…

Kelâma can vererek bu kubbede daha şimdiden hoş bir sadâ bırakmış Hilmi Yavuz ustayı, ‘bâkî kalacak sâhife-i âlemde adınız’ diyerek selâmlamak ve kendisine bizim kalbimizi yeniden yazdığı için şükranlarımızı sunmak için bir fırsat Hilmi Yavuz Sempozyumu.

[box style=”4″]

8 Aralık 2012 – Legacy Ottoman Hotel – İSTANBUL, 2012.[/box]

Bu sempozyumla, sadece çağdaş Türk şiirinin değil Türk düşünce hayatının da yaşayan en müstesna isimlerinden biri olarak kabul edilen Hilmi Yavuz’un eserinin anlaşılmasına katkı sağlamak ve bu manada yeni kapılar aralamak en temel amaçtır. Kendisinden önceki şiirsel birikimden de yararlanıp özgün bir şiir tarzı geliştiren ve kendisinden sonraki şairler üzerinde derin tesirler bırakan Hilmi Yavuz’un ilk şiirini yayımlamasının ardından 60 yıl geçmiş olması, sempozyumun bağlamını belirlemektedir. Hilmi Yavuz’un başta şiirleri olmak üzere “sahih şiir” tezi,  özgün poetik görüşleri, açtığı yol bakımından Türk şiirine kazandırdıkları; yerel bir felsefe arayışına girmesi, savunduğu İslâm estetik medeniyeti tezi, İslâm medeniyeti üzerine ileri sürdüğü özgün bakış açısı; Türkiye’de ilk postmodern anlatıları kaleme alması; gazetede yazdığı yazılarla yazar-muharrir geleneğini devam ettirişi ve güncel meseleler üzerine düşünerek verimli tartışma ortamları yaratması; hoca olarak birçok alanda başarılı olmuş öğrenciler yetiştirmesi, onun farklı açılardan değerlendirilebilecek bir kültür adamı olduğunun en açık ispatıdır. Bu proje ile çok yönlü bir kültür adamı olarak Hilmi Yavuz farklı açılardan tartışılacak ve anlaşılmaya çalışılacaktır.

[half]

Hilmi Yavuz’un sahip olduğu ödülleri

  • 1978 : Yeditepe Şiir Armağanı
  • 1987 : Sedat Simavi Vakfı Ödülü
  • 1998 : Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü
  • 1978 : Yeditepe Şiir Armağanı
  • 1987 : Sedat Simavi Vakfı Ödülü
  • 1998 : Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü
  • 2000 : Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü
  • 2002 : Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü

[/half]

[half_last]

[/half_last]

[quote]8 Aralık 2012 – Legacy Ottoman Hotel – İSTANBUL, 2012[/quote]

[tabs]
[tab title=”Nerede ?”]
Legacy Ottoman Hotel / İstanbul[/tab]
[tab title=”Ne zaman ?”]
08 Aralık 2012
[/tab]
[tab title=”Kim ?”]
Büyük Üstat Hilmi Yavuz [/tab]

[/tabs]

[accordion title=”MeKAM Hakkında”]
Medeniyet ve Kültür Araştırmaları Merkezi
[/accordion]
[accordion title=”Organizasyon Sorumluları”]
İletişim: 0312 431 2156 [/accordion]
[accordion title=”Sponsorlar”]
Legacy Ottoman Hotel – İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı
[/accordion]


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
Bizi Tanıyın